Qəbələnin tarixi, etnoqrafiyası və folkloru barədə kitab toplusunun təqdimatı olub + Foto
Yanvarın 10-da AMEA-nın Əsas binasında “Qəbələ tarixi”, “Qəbələ etnoqrafiyası” və “Qəbələ folkloru” kitablarından ibarət toplunun təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibəyli açaraq Azərbaycanın elmi müəssisələrinin, o cümlədən Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşlarının son illərdə apardığı tədqiqatların yüksək nəticələrindən danışıb. O, ictimaiyyətə təqdim olunan toplunun Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşlarından ibarət Qəbələ etnoqrafik ekspedisiyasının Qəbələ bölgəsində apardığı tədqiqatlar nəticəsində ərsəyə gəldiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qədim Qəbələ bölgəsinin araşdırılmasının dövlətçilik tariximiz üçün əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin respublikamızın iqtisadi və siyasi yüksəlişə istiqamətlənmiş siyasəti elmi tədqiqatlar və müasir dünya səviyyəsində alimlərimizin tanınması üçün əsaslı zəmin yaradıb.
Daha sonra akademik Teymur Bünyadov Qəbələ bölgəsi və qədim Qəbələ şəhərinin arxeoloji, tarixi və etnoqrafik baxımdan kompleks tədqiqatlarının nəticəsi olan əsərlər barədə ətraflı məlumat verib. T.Bünyadov Qəbələ bölgəsi üzrə tədqiqatlarda SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyası və onun prezidenti, geologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rühəngiz Heydərovanın təmənnasız dəstəyini xüsusi qeyd edib.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova isə çıxışında Qəbələdə aparılan tədqiqatlardan danışıb. O, ölkə rəhbərinin apardığı siyasət nəticəsində bərqərar olmuş sabitlik və inkişafın əsasında Azərbaycanın tarixi keçmişini və xalqımızın qədimliyini, zəngin maddi və mənəvi irsini ortaya çıxarmış bu tədqiqatların mümkün olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Koreyanın ölkəmizdəki səfiri Kim Tonq Op bildirib ki, SEBA Assosiasiyasının dəstəyi ilə Qəbələnin arxeoloji tədqiqatında koreyalı mütəxəssislərin iştirakı iki ölkə arasında əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açmışdır.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycanda 2500 illik tarixə malik Qəbələnin tarixini, etnoqrafiyasını və folklorunu əks etdirən əsərlərin rus və ingilis dilində nəşrinin respublikamız və xalqımız üçün mühüm elmi, mədəni və siyasi əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonda Qəbələ etnoqrafik ekspedisiyasına həsr olunan “Qəbələ etüdləri” sənədli filmi nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, “Qəbələ tarixi” kitabında bölgənin 450 000 il əvvəl başlanan tarixi 2017-ci ilin əvvəlinə qədər öz əksini tapıb. Kitabda Qəbələ bölgəsinin ibtidai icma, tunc, antik və orta əsrlər dövrlərini əhatə edən minilliklər boyu tarixi keçmişi, qədim Qəbələ şəhərinin Qafqaz Albaniyasının paytaxtı kimi formalaşması və yüksəlişi, XVIII əsrə qədər Qafqazın və Şərqin görkəmli şəhərlərindən biri olması, XIX-XXI əsrlərdəki yüksəlişi barədə geniş məlumat verilib.
“Qəbələ etnoqrafiyası” kitabında regionun təbii-coğrafi şəraitini və etnik mənzərəsini, təsərrüfat həyatını, sənətkarlıq sahələrini, maddi-mənəvi mədəniyyətini, ailə və ailə məişəti barədə məlumatlar geniş oxucu kütləsinin diqqətinə təqdim edilir.
“Qəbələ folkloru” kitabında isə çoxəsrlik folklor mədəniyyəti (xalq poeziyası, əfsanələr və s.) ilk dəfə əhatəli şəkildə qələmə alınıb.

Состоялась презентация сборника книг по истории, этнографии и фольклору Габалы + Фото
10 января в Главном здании НАНА состоялась презентация сборника книг «История Габалы», «Этнография Габалы» и «Фольклор Габалы».
Открывая мероприятие, первый вице-президент НАНА академик Иса Габибейли рассказал о важных результатах исследований, проведенных в последние годы сотрудниками научных учреждений Азербайджана, в том числе Института археологии и этнографии. Он сказал, что представленный к вниманию общественности данный сборник является результатом исследований, проведенных Габалинской этнографической экспедицией Института археологии и этнографии в Габалинском районе.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул важность изучения этого древнего региона для истории нашей государственности. По его словам, политика общенационального лидера Гейдара Алиева и президента Ильхама Алиева, направленная на экономический и политический рост нашей республики, послужила основой для научных исследований и признания наших ученых на мировом уровне.
Далее академик Теймур Буньядов проинформировал о книгах, являющихся результатом комплексных археологических, исторических и этнографических исследований Габалинского района и древнего города Габала. Т.Буньядов особо отметил поддержку Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена СЕБА (Сеул-Баку) и ее президента, доктора философии по геологии Рухангиз Гейдаровой в изучении Габалинского региона.
Директор Института археологии и этнографии профессор Маиса Рагимова рассказала об исследованиях, проведенных в Габале сотрудниками возглавляемого ею научного учреждения. Она подчеркнула важность этих исследований, которые раскрыли историческое прошлое Азербайджана, древнюю историю нашего народа, его богатое материальное и духовное наследие.
Выступая на мероприятии, посол Кореи в нашей стране Ким Тунг Оп сказал, что при поддержке Ассоциации СЕБА участие корейских экспертов в археологических исследованиях в Габале открыло новую страницу в истории сотрудничества двух стран.
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА академик Рафаэль Гусейнов отметил важное научное, культурное и политическое значение издания произведений, отражающих историю, этнографию и фольклор 2500-летней истории Габалы, на русском и английском языках.
В заключение был показан документальный фильм «Габалинские этюды» об Габалинской этнографической экспедиции.