Mart 03, 2020 | 16:36 / Yubileylər
AMEA-nın N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialında tanınmış ictimai xadim, Azərbaycanın Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun anadan olmasının 70 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin Aran regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı şairin xalqımıza məxsus mənəvi dəyərləri, folklor yaradıcılığı ənənələrini qoruyub saxlayan, ədəbiyyatımızda irsilik ideyasını tərənnüm edən yaradıcılığından bəhs edib. Bildirib ki, Zəlimxan Yaqub təkcə Azərbaycanın deyil, bütün türk dünyasının sevilən şairi idi.
Sonra Zəlimxan Yaqubun həyat və yaradıcılığını əks etdirən qısa sənədli film nümayiş olunub.
Tədbirdə Karrar qəsəbəsi tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Şəfəq Ağayeva “Zəlimxan Yaqub və xalq yaradıcılığı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, şairin mənəvi xəzinəmizə bəxş etdiyi poeziya incilərindən söz açıb. Qeyd edib ki, xalqın mübarizə ruhunun, milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik hisslərlənin ictimai-estetik düşüncəyə uyğun bədii-emosional ifadəsi Z.Yaqubun əsərlərini səciyyələndirən əsas amillərdəndir.
Daha sonra muzeyin əməkdaşı Tofiq Abdullayev, yazıçı-publisist Əlisəfa Azayev, Ağaməhəmməd Hacıyev Azərbaycan poeziyasında öz dəst-xətti ilə seçilən Zəlimxan Yaqub haqqında xatirələrini bölüşüblər.

Mar 03, 2020 | 16:36 / Jubilees
The event dedicated to the 70th anniversary of the prominent public figure, People's Poet of Azerbaijan Zalimkhan Yagub was held in the Aran Regional Branch of the National Museum of Azerbaijani Literature of ANAS.
Opening the event, head of the mentioned center of the museum, Doctor of Philological sciences Yagut Bahadurqizi noted that Zalimkhan Yagub was a favorite poet not only of Azerbaijan, but of the whole Turkic world.
Then Shafag Agayeva, a language and literary teacher at Karrar's secondary school, delivered a lecture on topic "Zalimkhan Yaqub and Folk Art" and spoke about the poetry pearls that the poet contributed to our spiritual treasure.
Later, the employee of the museum Tofig Abdullayev, writer-publicist Alisafa Azayev and Agamahmad Hajiyev shared memories about Zalimkhan Yagub, who was distinguished in Azerbaijani poetry with his special style.