Akademik Rafael Hüseynov: “Cəmiyyət həyatının istənilən sahəsində uğur qazanmağın ən mötəbər açarı məsuliyyətdir”
İyun 12, 2020 | 17:59 / Müsahibələr, çıxışlar
Azərbaycan vətəndaşlarının sağlamlığının qorunması yolunda dövlətin sistemli şəkildə həyata keçirdiyi siyasət, xüsusilə COVID-19 pandemiyasının yayılmağa başladığı dövrdə atılan addımların verdiyi müsbət nəticələr cəmiyyət tərəfindən məmnuniyyətlə qarşılanır.
Bu fikirləri AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov müsahibəsində bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin iyun ayının 9-da Bakı, Sumqayıt və Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində üç modul tipli xəstəxananın açılışında karantin tədbirləri ilə əlaqədar səsləndirdiyi fikirlərə münasibətini bildirib. Qeyd edib ki, COVID-19 pandemiyasının dövlətlər və xalqlar üçün ciddi imtahana çevrildiyi bir dövrdə ölkələrin bu virusla mübarizədə vəziyyətinin ən bariz göstəricisi statistikadır.
Alimin sözlərinə görə, virusun yayılmağa başladığı ilk mərhələdə Azərbaycan dövlətinin atdığı zəruri addımlar virusla bağlı bir sıra ölkələrin üzləşdiyi ağır problemlərin respublikamızdan yan keçməsinə imkan yaratdı.
Akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, bu virusa yoluxanların və həyatını itirənlərin sayı baxımından Azərbaycan üzrə rəqəmlərin yetərincə kiçik olmasının arxasında məhz dövlətin apardığı ardıcıl və səmərəli gərgin fəaliyyət dayanır: “Təsadüfi deyil ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı da Azərbaycanı bu sahədə nümunəvi ölkə kimi qiymətləndirib”.
O, bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin iyun ayının 9-da üç modul tipli xəstəxananın açılışında karantin tədbirləri ilə bağlı səsləndirdiyi əhəmiyyətli fikirlər arasında “Koronavirus pandemiyası başlayandan bu günə qədər Azərbaycan dövləti çox böyük məsuliyyət göstərib” fikri görülmüş işlərin əyani sübutudur. Alim əlavə edib ki, dövlət başçısı xəstəliyin yayıldığı dövrdə xalqımızın nümayiş etdirdiyi mütəşəkkillikdən, nizam-intizama riayətdən razılığını ifadə etməklə yanaşı, bir daha hər bir vətəndaşımızı daha artıq məsuliyyətə dəvət edir.
Sonda akademik R.Hüseynov vurğulayıb ki, cəmiyyət həyatının hər sahəsində, xüsusilə bu kimi həssas məsələlərdə arzuolunan nəticəyə gəlməyin ən zəmanətli yolu daxilən səfərbər olmaqdan, məsuliyyətdən keçir.

Академик Рафаэль Гусейнов: «Ответственность - важнейший ключ к успеху в любой сфере общественной жизни»
Июн 12, 2020 | 17:59 / Интервью, выступления
Обществом приветствуется политика государства, систематически осуществляемая в целях защиты здоровья граждан Азербайджана, особенно положительные результаты шагов, предпринятых во время вспышки пандемии COVID-19.
Эти мысли высказал в интервью директор Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА академик Рафаэль Гусейнов. Он выразил свое отношение к высказываниям президента Ильхама Алиева в связи с карантинными мерами на открытии трех модульных больниц в поселке Сарай Бакинской, Сумгаитской и Апшеронской районов 9 июня. Он отметил, что в то время, когда пандемия COVID-19 стала серьезным испытанием для государств и народов, наиболее очевидным показателем состояния борьбы с вирусом является статистика.
По словам ученого, необходимые шаги, предпринятые правительством Азербайджана на первом этапе распространения вируса, позволили стране обойти серьезные проблемы, с которыми сталкивается ряд стран.
Академик Р.Гусейнов отметил, что небольшое число инфицированных вирусом и умерших от вируса обусловлено последовательной и эффективной работой государства: «Не случайно Всемирная организация здравоохранения оценила Азербайджан как образцовую страну в этой области».
Он сказал, что среди важных мыслей президента Ильхама Алиева о карантинных мерах при открытии трех модульных больниц 9 июня мысль «С начала пандемии коронавируса азербайджанское государство проявило большую ответственность» является ярким подтверждением проделанной работы. Ученый добавил, что глава государства, выражая удовлетворение организацией и дисциплиной, проявленной нашим народом во время вспышки заболевания, вновь призвал каждого гражданина относиться к этой проблеме с большой ответственностью.
В заключение академик Р.Гусейнов подчеркнул, что наиболее гарантированным способом достижения желаемого результата во всех сферах общественной жизни, особенно в таких деликатных вопросах, является мобилизация и ответственность.