Nizami muzeyinin 80 illiyi bağlı görülən işlər müzakirə edilib + Foto Sen 18, 2020 | 10:00 / Konfranslar, İclaslar
Sentyabrın 17-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Şura üzvlərinin 10 nəfəri muzeyin iclas zalında toplansa da, digər üzvlər iclasa videokonfrans vasitəsilə qatılıblar.
İclasın gündəliyindəki ilk məsələ Nizami muzeyinin 80 illiyi bağlı görülən işlər haqqında hesabat və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi olub.
Muzeyin direktoru, Elmi şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, hazırlıq işləri nəzərdə tutulan qrafikə uyğun olaraq uğurla həyata keçirilir. Onun sözlərinə görə, yubiley münasibətilə nəzərdə tutulmuş nəşrlər artıq çapdan çıxıb, muzeyin 80 ildə keçdiyi yolu əks etdirən 2 seriyalı tammetrajlı sənədli publisistik film hazırlanıb.
Direktor əlavə edib ki, yubiley ərəfəsində nümayiş etdiriləcək "Nizaminin salamı" və "Yaddaş körpüsü" adlı filmlər Azərbaycan Televiziya və
Radio Verilişləri QSC-də istehsal olunub. Bundan əlavə, muzeyin 80 illiyinə həsr edilən ayrıca plakat da buraxılıb.
Akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, muzeyin 80 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilməsi nəzərdə tutulan beynəlxalq elmi konfransa hazırlıq işləri də davam etdirilir. Azərbaycanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələrindən, həmçinin bir sıra xarici ölkələrdən təşkilat komitəsinə xeyli məruzələrin mətnləri daxil olub: "Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar konfransın nə cür keçiriləcəyi haqqında qəti qənaət yoxdur. Vəziyyətdən asılı olaraq elmi məclisin əyani, yaxud videokonfrans şəklində keçirilməsi haqqında qərar veriləcək. İstənilən halda isə ilin sonunadək konfransın materialları nəşr etdiriləcək".
Daha sonra Elmi şuranın iclasında təşkilati məsələlər müzarə olunub. Muzeyin əməkdaşı, Əməkdar rəssam Elçin Axundov Elmi şuraya üzv qəbul edilib.
Həmçinin muzeyin Bədii tərtibat və bərpa şöbəsinin vəfat etmiş müdiri, Elmi şura üzvü, respublikanın Əməkdar rəssamı Stanislav Şatikovun xatirəsi ehtiramla anılıb.
Sonda Şura üzvləri çapa hazırlanan və muzeyin əsas elmi nəşri olan "Risalə" araşdırmalar jurnalının 19-cu sayının məqalə tərkibi ilə əlaqədar rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

Обсуждена работа, проделанная в связи с 80-летием Национального музея азербайджанской литературы + Фото
Сен 18, 2020 | 10:00 / Конференции, собрания
Состоялось очередное заседание Ученого совета Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА. 10 членов совета собрались в зале заседаний музея, другие участники присутствовали на встрече по видеоконференции.
Первый пункт повестки дня собрания был связан с отчетом о проделанной работе в связи с 80-летием музея и обсуждением предстоящих задач.
Директор музея, председатель Ученого совета академик Рафаэль Гусейнов довел до внимания, что подготовка ведется успешно в соответствии с графиком. Уже вышли из печати книги, посвященные юбилею, и сняты две серии полнометражных документальных фильмов о 80-летней истории музея. Фильмы «Приветствие Низами» и «Мост памяти», которые будут показаны в преддверии юбилея, произведены ЗАО «Азербайджанское Телерадиовещание». Кроме того, был выпущен отдельный плакат, посвященный 80-летию музея.
Академик Р.Гусейнов отметил, что идет подготовка к международной научной конференции, посвященной 80-летию музея. В оргкомитет поступили тексты многих докладов из различных научных и образовательных учреждений Азербайджана, а также ряда зарубежных стран: «В зависимости от ситуации будет решено провести научное собрание в очной форме или посредством видеоконференцсвязи. В любом случае материалы конференции будут опубликованы до конца года.
Затем на заседании Ученого совета обсуждались организационные моменты. Сотрудник музея, Заслуженный художник Эльчин Ахундов был принят в члены Ученого совета.
Также была почтена память покойного заведующего отделом художественного оформления и реставрации музея, члена ученого совета, Заслуженного художника республики Станислава Шатикова.
В завершение члены совета озвучили свои взгляды и предложения по содержанию статей в 19-м номере исследовательского журнала «Рисала», который готовится к изданию и является основным научным изданием музея.