Nizami muzeyinin 80 illiyi bağlı görülən işlər müzakirə edilib + Foto Sen 18, 2020 | 10:00 / Konfranslar, İclaslar
Sentyabrın 17-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Şura üzvlərinin 10 nəfəri muzeyin iclas zalında toplansa da, digər üzvlər iclasa videokonfrans vasitəsilə qatılıblar.
İclasın gündəliyindəki ilk məsələ Nizami muzeyinin 80 illiyi bağlı görülən işlər haqqında hesabat və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi olub.
Muzeyin direktoru, Elmi şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, hazırlıq işləri nəzərdə tutulan qrafikə uyğun olaraq uğurla həyata keçirilir. Onun sözlərinə görə, yubiley münasibətilə nəzərdə tutulmuş nəşrlər artıq çapdan çıxıb, muzeyin 80 ildə keçdiyi yolu əks etdirən 2 seriyalı tammetrajlı sənədli publisistik film hazırlanıb.
Direktor əlavə edib ki, yubiley ərəfəsində nümayiş etdiriləcək "Nizaminin salamı" və "Yaddaş körpüsü" adlı filmlər Azərbaycan Televiziya və
Radio Verilişləri QSC-də istehsal olunub. Bundan əlavə, muzeyin 80 illiyinə həsr edilən ayrıca plakat da buraxılıb.
Akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, muzeyin 80 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilməsi nəzərdə tutulan beynəlxalq elmi konfransa hazırlıq işləri də davam etdirilir. Azərbaycanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələrindən, həmçinin bir sıra xarici ölkələrdən təşkilat komitəsinə xeyli məruzələrin mətnləri daxil olub: "Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar konfransın nə cür keçiriləcəyi haqqında qəti qənaət yoxdur. Vəziyyətdən asılı olaraq elmi məclisin əyani, yaxud videokonfrans şəklində keçirilməsi haqqında qərar veriləcək. İstənilən halda isə ilin sonunadək konfransın materialları nəşr etdiriləcək".
Daha sonra Elmi şuranın iclasında təşkilati məsələlər müzarə olunub. Muzeyin əməkdaşı, Əməkdar rəssam Elçin Axundov Elmi şuraya üzv qəbul edilib.
Həmçinin muzeyin Bədii tərtibat və bərpa şöbəsinin vəfat etmiş müdiri, Elmi şura üzvü, respublikanın Əməkdar rəssamı Stanislav Şatikovun xatirəsi ehtiramla anılıb.
Sonda Şura üzvləri çapa hazırlanan və muzeyin əsas elmi nəşri olan "Risalə" araşdırmalar jurnalının 19-cu sayının məqalə tərkibi ilə əlaqədar rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

The work done in connection with the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature + Photo Sep 18, 2020 | 10:00 / Conferences, assemblies
A regular meeting of the Academic Council of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS took place. The 10 councilors gathered in the museum's conference room, and other members attended the meeting via videoconference.
The first item on the agenda of the meeting was related to the report on the work done in connection with the 80th anniversary of the museum and the discussion of the upcoming tasks.
The director of the museum, the chairman of the Academic Council, academician Rafael Huseynov brought to the attention that the preparation is being carried out successfully in accordance with the schedule. Books dedicated to the anniversary have already been published, and two series of full-length documentaries about the 80-year history of the museum have been shot. Films "Nizami's Greeting" and "Memory Bridge", which will be shown on the eve of the anniversary, were produced by Azerbaijan Television and Radio Broadcasting CJSC. In addition, a separate poster was released to mark the 80th anniversary of the museum.
Academician R. Huseynov noted that preparations are underway for an international scientific conference dedicated to the 80th anniversary of the museum. The organizing committee received the texts of many reports from various scientific and educational institutions of Azerbaijan, as well as from a number of foreign countries: “Depending on the situation, it will be decided to hold a scientific meeting in person or via videoconferencing. In any case, the conference materials will be published by the end of the year.
Then organizational issues were discussed at the meeting of the Academic Council. Museum employee, Honored Artist Elchin Akhundov was admitted to the Academic Council.
Also honored was the memory of the late head of the Department of Decoration and Restoration of the museum, member of the academic council, Honored Artist of the Republic Stanislav Shatikov.
In conclusion, the council members voiced their views and proposals on the content of articles in the 19th issue of the research journal "Risala", which is being prepared for publication and is the main scientific publication of the museum.